Czeska Republika, podobnie jak Polska, ma długą i niezmiernie bogatą historię. Samodzielne państwo czeskie powstało w roku 1993 na skutek rozdzielenia Czechosłowacji. Czeska Republika jest południowym sąsiadem Polski. Długość wspólnej granicy wynosi 796 km, prowadzi od doliny Żytawy na zachodzie, do doliny Olzy i dalej do punktu styku granic Polski, Czeskiej Rebubliki i Słowacji w Jaworzynce na wschodzie.
Stolicą i największym miastem Czeskiej Republiki jest oczywiście Praga. W skład państwa wchodzą trzy historyczne obszary – Czechy, Morawy i czeska część Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,6 mln osób, z czego 94 % to Czesi. Na Śląsku Cieszyńskim, a dokładniej od Ostrawy po Mosty koło Jabłonkowa można spotkać liczną grupę mieszkańców, którzy są narodowości polskiej. Znanymi Zaolziakami są np. były premier Jerzy Buzek, piosenkarki Ewa Farna, Halina Młynkowa. Właśnie dzięki obywatelom Zaolzia polscy przedsiębiorcy mają znacznie ułatwione wejście na rynek czeski.


Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą poselską i Senatem. Głową państwa czeskiego i naczelnym dowódcą sił zbrojnych jest prezydent. Władzę wykonawczą reprezentuje rząd z czternastoma ministerstwami, a władzę sądowniczą Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czeska Republika jest członkiem m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, itd. Według Banku Światowego kraj ten należy do 31 najbogatszych krajów świata pod względem dochodów, które wykazują stosunkowo niewielki stopień nierówności w dochodach pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi obywatelami. Bezrobocie jest od dłuższego czasu na niskim poziomie. Czeska Republika jest uważana za 10 najbezpieczniejszy kraj świata.
Czesi darzą Polaków wielką sympatią i przyjaźnią. W niedawno zorganizowanych czeskich sondażach Polacy uplasowali się w pierwszej dziesiątce najbardziej lubianych narodów zagranicznych.
Wielu Polaków wybiera czeski kraj jako miejsce do aktywnego wypoczynku. Kto choć raz nie odwiedził Pragi czy któregoś z czeskich klejnotów historycznych – miast i miasteczek, zamków czy innych zabytków? Kogo nie zauroczyły malownicze czeskie góry Karkonosze, Jesenniki czy Beskidy? Kto z nas nie zna dobrego czeskiego jedzenia i nie smakował czeskiego piwa? Jest wiele miejsc i atrakcji, do których można tutaj zaprosić Polaków. Choćby na południowe Morawy – do regionu znanego z wyśmienitego wina, oazy spokoju i gościnnych ludzi. Albo na południe Czech do krainy tysiąca jezior i stawów, gdzie króluje cudowna przyroda i niezliczona liczba wartych do odwiedzenia zabytków.


Jednak kraj ten jest atrakcyjny dla Polaków nie tylko jako region turystyczny, ale również obszar dobrze rozwinięty gospodarczo. Prężnie rozwijająca się czeska gospodarka skierowana w szczególności w kierunku przemysłu, ostatnio zwłaszcza motoryzacyjnego, silnego rynku e-comerce czy IT technologia stwarza duże szanse dla polskich przedsiębiorców.